סדנא פסיכולוגיה חיובית

הנושא:  " קבלת החלטות והתמודדות עם מצבי לחץ ברוח הפסיכולוגיה החיובית "

הרחבה:  הסדנא נבנית על מענה לשאלה איך מתמודדים עם לחץ ושחיקה  מתדלקים מחדש את האנרגיה ומחדשים מוטיבציה לקבלת החלטות טובות יותר במתן שירות ובחיים בכלל  ?

היום שלנו עמוס בכל כך הרבה מטלות, מחלוקות, אתגרים, הפתעות ,לחצים, יעדים ודרישות הן בעבודה והן בחיים האישיים עד ש…נהיה קשה , מאבדים את החדווה והשמחה בעשייה נעלמת. על מנת שנוכל לתפקד ביעילות ושיהיה לנו מה לתת לארגון לסובבים אותנו ולעובדים שלנו, עלינו לוודא כי חשבון הבנק הפנימי שלנו אינו נמצא בחריגה. מתוך יתרת זכות נובעת הנתינה ומתוך נינוחות נולדת מחדש המוטיבציה, היצירתיות והעשייה האפקטיבית . בין מגוון התכנים המעוררים מוטיבציה ומעניקים כלים להתמודדות עם שחיקה ,אני שמה דגש על הזווית הטיפולוגית כי ממנה תבוא התשובה לחוסר המוטיבציה. הטיפולוגיה היא זווית מרעננת "למילוי מצברים " כי היא חושפת את שורשיה של תופעת השחיקה אצל כל אחד מאתנו , על פניה השונות ומגוון את דרכי הטיפול . מדובר בגישה חווייתית , אינטראקטיבית , יצירתית ומעל לכל זה, גישה המעניקה הזדמנות להיכרות המעניקה הזדמנות להיכרות מעמיקה עם העובד, עם עצמו, דרך משקפי הטיפולוגיה  ברגע שעובד יבין איזה טיפוס הוא , באפשרותו למצוא פתרונות אמתיים לחידוש האנרגיה שלו ולעשיית שינוי אישי.

כל משתתף בסדנא מאבחן את סגנון התקשורת שלו ולומד להכיר

מה מנהל את סגנון התקשורת שלו (חזקות , חולשות ,תפיסות ,צרכים, חוסן חששות ולחצים)

מהם מנועי המוטיבציה שלו  ? של העובדים מתחתיו ? מה מדליק ומכבה אותם ?

כיצד יוכל העובד לסייע לעצמו ולאחרים להתמודד עם לחץ ולהימנע משחיקה

ומהם זיהוי מקורות הכוח והעוצמה האישיים והסביבתיים לנתב את הלחץ לאפיקים חיוביים ומאתגרים ולקבל החלטות מיטיבות .

משך הסדנא : כשש שעות אקדמיות  – בארבע קבוצות

לו"ז:

9-11 הרצאה פרונטלית

11-11:30 הפסקה

11:30-13 סדנא

13-14 הפסקת צהריים

14-16 המשך סדנא

עלות: 36000 ₪ לא כולל מע"מ  -7000 לכל מנחה ו8000 –הכנת חומרים ,הרצאה פרונטלית ונסיעות

תכני הסדנא :

1.הגברת שמחה, רגשות חיוביים ואופטימיות. החשיבות של רגשות חיוביים ואופטימיות ותרומתם לקבלת החלטות שמקדמת רווחה נפשית, הגשמת משאלות, הצלחות,תפיסת עולם מאוזנת ותחושות שימחה וסיפוק ממושכות.

 

2.הכרת תודה והערכה ממצאים אמפיריים בתחום הפסיכולוגיה החיובית מצביעים על כך שאחת

הדרכים האפקטיביות ביותר לחיזוק תחושת הרווחה הנפשית ושביעות הרצון האישית והבינאישית

היא חיזוק היכולת להכיר תודה שמאפשרת לקבל החלטות לא מתוך מקום פנקסני אלא ממקום הדדי ומקדם.

 

3.מטרות ותכלית בחיים. נמצא כי היכולת להציב מטרות, מובנות ומיושמות היטב, תורמת לרמות

גבוהות יותר של שמחה והצלחה.לכל אדם חוזקות, שניתן לגלותן,לבנותן, ולהגביר את רמת השימוש בהן בחיי היום יום כדי לאפשר לו קבלת החלטות ולהשיג מטרות שהציב לעצמו.

 

4.קשר גוף נפש. מחקר בתחום הפסיכולוגיה חיובית מציג קשר מובהק בין גוף ונפש. קבלת החלטות להדגיש חשיבות אימון גופני, מגע, תזונה ושינה בחיינו נמצאה כמשפרת איכות חיים ותחושת אושר .

 
5.מערכות יחסים בין אישיות. אחד המנבאים החזקים לשמחה הינו איכות מערכות היחסים –

הבינאישיות בחיינו. מערכות יחסים חיוביות מהוות גורם עמידות בפני לחצים שונים, ומהוות מקור

לסיפוק והנאה בעקבות הצלחה. אחת ממטרות התוכנית לספק כלים לקבלת החלטות לחזק את מערכות היחסים הבין אישיות, באמצעות חיזוק מיומנויות בין אישיות מרכזיות הכוללות שיתוף ופתיחות,

 

6.לחץ וזרימה . קבלת החלטות לעבור ממצב לחץ לזרימה – State of Flow  -מתרחש כששקועים בפעילות שמביאה לתחושת סיפוק )דוגמאות לכך הן משחק, מעש אומנות, שיחה עם חברים, עבודה, או אימון ספורט(

זרימה זו מתאפשרת כשהאדם מארגן ומפעיל את החוזקות האישיות והתכונות האנושיות הטובות שלו, כך שיתאימו לאתגרים הניצבים מולו. בתנאי לחץ ותחת דרישות מערכתיות, לעיתים מתקשה הפרט לאפשר לעצמו מצבי זרימה, ולרוב בשל הצורך במושלמות ופרפקציוניזם הוא מתקשה לקבל החלטות שיאפשרו לו להתקדם.

 

7-8. קבלת ההחלטות ברוח הפסיכולוגיה החיובית .מהן המודלים המרכזיים שמלווים תהליכי קבלת החלטות ? האם אנו יכולים לקבל החלטות רציונליות ? מהן החרדות שמעוותות את שיקולי הרציונליות וכיצד ניתן ברוח הפסיכולוגיה החיובית לקבל החלטות ממקום שונה ולא שיפוטי שמאפשר התקדמות בחיים ותחושת העצמה וצמיחה.